Kabakları ortadan ikiye kesip içlerini oyup fazla karartmadan kızartıyoruz. Diğer bi kapta yarım kilo kıyma yarım çay bardağı pirinç yarım çay bardağı bulgur yeterince kıyılmış maydanoz dere otu tuz karabiber pul biber varsa kuru reyhan bir kasık biber salçası küçük doğranmış domates ve soğan ile hepsi bir güzel karıştırılır. Kızartılmış kabaklar iç harçla doldurulur Tencerenin altına kabuğu soyulmus domates enine doğru ince dilimler kesilip tencerenin altı boş kalmayacak şekilde kaplanır.Doldurduğumuz kabaklar ağız kısmı yukarıda olmak şartıyla tencereye yerleştirilir.Üzerine salçalı ve yağlı su hazırlanır.Kabakların üstüne gezdirilir ve kısık ateşte yarım saat pişirilir.

sevgili dostlar damak tadınıza hitap edecek süper bir kabak dolması tarifi.

Kabak dolması tarifi

1.5 kilo kabak

1 büyük soğan

Yarım kilo kıyma

1 adet orta boy domates

Yarım çay bardağı pirinç

Yarım çay bardağı bulgur

Maydanoz dereotu

Kuru reyhan

Tuz

Karabiber pulbiber

1 yemek kaşığı dolusu biber salçası

Kızartmak için

Sıvıyağı

Sosu

1 yemek kaşığıi salça

Zeytinyağı

Sıcak su

Tabanı için

3 büyük domates.

Hazırlanışı

Kabakları ortadan ikiye kesip içlerini oyup fazla karartmadan kızartıyoruz.

Diğer bi kapta yarım kilo kıyma yarım çay bardağı pirinç yarım çay bardağı bulgur yeterince kıyılmış maydanoz dere otu tuz karabiber pul biber varsa kuru reyhan bir kasık biber salçası küçük doğranmış domates ve soğan ile hepsi bir güzel karıştırılır. Kızartılmış kabaklar iç harçla doldurulur

Tencerenin altına kabuğu soyulmus domates enine doğru ince dilimler kesilip tencerenin altı boş kalmayacak şekilde kaplanır.Doldurduğumuz kabaklar ağız kısmı yukarıda olmak şartıyla tencereye yerleştirilir.Üzerine salçalı ve yağlı su hazırlanır.Kabakların üstüne gezdirilir ve kısık ateşte yarım saat pişirilir.

CEVAP VER